Supported Operating Systems |
|
| Operating system | Windows 11 Home |
Processor |
|
| Processor family | Intel® Core™ Ultra 9 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX (up to 5.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads) [6,7] |
| Chipset | Intel® HM870 |
| Processor core | 24 |
| Neural Processing Unit | Intel® AI Boost (13 NPU TOPS) |
| Processor cache | 36 MB L3 |
Memory |
|
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) |
| Memory Note | Transfer rates up to 5600 MT/s. |
| Memory layout (slots & size) | 2 x 16 GB |
| Memory and storage | 32 GB memory; 1 TB SSD storage |
Graphic Subsystem |
|
| Graphics (integrated) | Intel® Graphics |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti (12 GB GDDR7 dedicated) |
| Graphics | Discrete |
| Graphics | Integrated |
Connectivity and Communications |
|
| Ports | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge) [19,42] |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card [12,46] |
| Network interface | Integrated 10/100/1000/2500 GbE LAN |
| Expansion slots | 2 M.2 (SSD) |
| Wireless Note | HP Extended Range Wireless LAN |
Multimedia and Input Devices |
|
| Audio | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Keyboard | Full-size, per key RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and NKRO Anti-Ghosting Key technology |
| Pointing device | HP Imagepad |
| Input devices | IR thermal sensor |
Dimensions |
|
| Dimensions (W x D x H) | 35.65 x 26.9 x 2.29 cm (front); 35.65 x 26.9 x 2.48 cm (rear) |
| Package dimensions (W x D x H) | 9.4 x 42.8 x 33.2 cm |
Appearance |
|
| Product color | Shadow black |
| Product design | Sandblasted cover and base, paint finish keyboard frame |
| Color | Shadow black |
| Light bar | Light bar |
Weights |
|
| Weight | 2.76 kg |
| Package weight | 4.74 kg |
Battery and Power |
|
| Battery recharge time | Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes [5] |
| Battery type | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Power supply type | 330 W AC power adapter |
| Battery type footnote number | [23] |
Software and Applications |
|
| Software included | McAfee Online Protection 30-day trial |
| Software - Productivity & finance | 1 month trial for new Microsoft 365 customers [24] |
Security Management |
|
| Security management | Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
Display Specifications |
|
| Touchscreen | No |
| Display | 40.6 cm (16") diagonal, WQXGA (2560 x 1600), OLED, 48-240 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 |
| Screen-to-body ratio (without speakers) | 88.81% [18] |
| Flicker-free | Yes [45] |
| Display colors | 1.07 billion colors supported (in HDR mode) |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Display | 40.6 cm (16") diagonal WQXGA OLED display |
| Display | 16" diagonal WQXGA OLED display |
| Brightness | 400 nits |
| Display contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Color gamut | 100% DCI-P3 |
Camera Specifications |
|
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
Drives and Storage Specifications |
|
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months [1] |
[1] 100 GB of free Dropbox storage for 3 months from date of registration. For complete details and terms of use, including cancellation policies, visit the Dropbox website at https://www.dropbox.com/help/space/hp-promotion. Internet service required and not included.
[2] Internet access required and not included. McAfee is pre-installed on your PC and an account is required for activation. Subscription renewal required after trial period. VPN feature is not available in India, China, Syria or North Korea. McAfee is not compatible with Windows 11 in S mode. You'll need to permanently switch out of S mode. There's no charge to switch out of S mode, but you won't be able to turn it back on.